דוגמא לתוכנית עסקית- קווי מתאר כלליים

איזו אינפורמציה צריכה להיכלל בתוכנית העסקית שלכם? מהו הסדר שבו צריך להופיע המידע כדי להיראות ההגיוני ביותר עבור מלווים ומשקיעים? תוכלו לענות על הכל השאלות הללו ועוד באמצעות קווי המתאר הכלליים של התוכנית העסקית שיופיעו במהלך המאמר הבא.

מהם האלמנטים הסטנדרטיים שצריכים להופיע בכל תוכנית עסקית? אם אתם אכן זקוקים לתוכנית עסקית סטנדרטית כדי להשיג מימון, בניגוד למדיניות תכנן-תוך-כדי-ניהול שמאפיינת עסקים אחרים, ישנם המאפיינים הצפויים להופיע בכל תוכנית עסקית שגרתית ואתם תיתקלו בהם בכל המאמרים המציגים דוגמא לתוכנית עסקית.

למשל, כל תוכנית עסקית בדרך כלל מתחילה עם תקציר מנהלים, אשר צריך להיות משכנע וגם מעניין. אנשים כמעט תמיד מצפים להיתקל בתוכנית העסקית גם בקטעים המסקרים את החברה, את השוק, את המוצרים, את צוות ההנהלה, את אסטרטגייה, את יישומה וכמובן גם סטטיסטיקות אנליטיות. לעומת זאת, המודל העסקי המדוייק עשוי להיות מגוון מאוד מתוכנית לתוכנית.

האם הסדר חשוב? אם יש לכם את המרכיבים העיקריים שהזכרנו, הסדר של הדברים הוא יותר זניח, ולמרות זאת, תוכלו למצוא לפניכם רצף קטעים המומלץ לכל תוכנית עסקית.

 דוגמא לתוכנית עסקית– קווי המתאר

  1. סיכום מנהלים- תשאירו את זה לסוף. מדובר בסך הכל בעמוד או שניים של הדגשים.
  2. תיאור החברה- התייחסות לממסד המשפטי, להיסטוריה, לתוכניות ההתחלתיות וכו'.
  3. מוצרים או שירותים- תארו את מה שאתם מוכרים, תוך כדי התמקדות בתועלות הלקוח.
  4. ניתוח השוק- אתם צריכים להכיר את השוק שלכם, את צרכי הלקוח, היכן הם נמצאים, כיצד יש לפנות אליהם וכו'.
  5. אסטרטגייה ויישומים- היו ספציפיים. תכללו את תחומי האחריות של ההנהלה עם תאריכי יעד ותקציבים. וודאו שאתם יכולים לנהל מעקב אחר התוצאות.
  6. תקציר תוכנית וירטואלית- במידה ומדובר ב-E commerce, וודאו שאתם כוללים דיון הסובב סביב האתר, עלויות ההקמה והאופרציה, מכירות ואסטרטגיית שיווק.
  7. צוות ניהול- תארו את הארגון ואת החברים בצוותי המפתח הניהוליים.
  8. ניתוחים כלכליים- וודאו שאתם כוללים את הרווחים וההפסדים הצפויים וכן את טבלאות תזרימי המזומנים.

בנו את התוכנית שלכם, ולאחר מכן ארגנו אותה. אנחנו לא ממליצים לפתח את התוכנית באותו סדר שבו יוצג התוצר הגמור. לדוגמא: סיכום המנהלים באופן טבעי יופיע במקטע הראשון של התוכנית, ועם זאת, אנו ממליצים להשאיר את כתיבתו בסוף, לאחר שיכתבו כל המקטעים האחרים.

טבלאות וגרפים מקובלים

ישנן טבלאות עסקיות שניתן לצפות כמעט בכל תוכנית עסקית, ללא תלות בתחומה: טבלת תזרימי המזומנים לדוגמא, היא הטבלה המספרית החשובה ביותר בכל תוכנית עסקית ולכן לעולם אין לדלג עליה. ברוב התוכניות העסקיות ניתן יהיה למצוא גם תחזית רווחים והצהרת רווחים והפסדים.

אנחנו מאמינים שבכל תוכנית עסקית יש לכלול בנוסף גם רשימת אנשי צוות, טבלת מאזנים עתידית, יחסים עסקיים עתידיים וטבלאות ניתוחי שוק. בנוסף, אנחנו מאמינים שבתוכנית עסקית יש לכלול תרשימי עמודות ותרשימי עוגות אשר נועדו להמחיש את המספרים.

מקור המאמר באנגלית

מודעות פרסומת

אין תגובות to “דוגמא לתוכנית עסקית- קווי מתאר כלליים”

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: