מצב הבנק כשיקוף של מצב העסק

עסקים צורכים אשראי. המטרה של מסגרת האשראי היא לספק את ההון הנדרש לעסק לצורך גישור בין מועדי התקבולים לבין מועדי התשלומים. למה הכוונה?

כל עסק מתאפיין בסוגים  שונים של הוצאות כמו הוצאות בגין המשרד (שכר דירה, מיסים, חשמל, ציוד משרדי), הוצאות שכר (תשלומי משכורות לעובדים, ניכויים לרשויות, תשלומים סוציאליים), קניות חומרים וחומרי גלם מספקים, החזרי הלוואות וכדו'. לכל סוג של הוצאה נקבעת מסגרת האשראי, כך לדוגמא משכורות משלמים לעובדים בימים הראשונים של החודש העוקב לעבודה, שכר דירה משולם בכל חודש ולעיתים גם מדי רבעון לפירעון מראש, תשלומי הלוואות נפרעות מדי חודש ותשלומים לספקים – לפי מדיניות האשראי שנקבעה מול כל ספק וספק.

מנגד, העסק נהנה מתזרימי תקבולים מלקוחותיו, אשר מועדי פירעונם הינם פונקציה של תנאי האשראי שנקבעו עם כל אחד ואחד מהם. למותר לציין כי בתחומי פעילות רבים, לקוחות נוטים שלא לעמוד במסגרות האשראי המסוכמות ולשלם במקום זאת במועדי פירעון דחויים.
הממוצע המשוקלל שבין ימי אשראי תשלומים וימי אשראי תקבולים מהווה למעשה את ממוצע האשראי נטו, אשר עשוי להיות שלילי או חיובי. בית קפה ייהנה בדרך כלל מימי אשראי נטו חיוביים שכן לקוחותיו נוהגים לשלם במזומן (או בכרטיסי אשראי שגם הם סמוכים למועד העסקה) בעוד שתשלומיו לספקים יהיו דחויים בדרך כלל. מנגד, בעסק עתיר כח אדם בו מרבית ההוצאה (בגין שכר עבודה) משולמת באופן שוטף במועד הסמוך לייצור ההכנסה יאופיין בדרך כלל בממוצע ימי אשראי נטו שלילי שכן מועדי התקבולים מלקוחותיו יהיו בדרך כלל דחויים.

המצב בבנק וכנגזרת ממנו – מסגרת האשראי הנצרכת, הינם שיקוף של ממוצע ימי האשראי נטו והם לא בהכרח נגזרת של מצב הרווח או ההפסד של העסק. ברור שעסק מפסיד יגרור אחריו צורכי הון גדלים והולכים אולם גם עסק רווחי המאופיין במסגרת אשראי נטו שלילית יצרוך מסגרת אשראי גדולה יותר ככל שפעילותו העסקית תגדל.

לפיכך, אין ביכולתנו לקבוע כי מצב ניצול מסגרות האשראי בבנק והשוני שלו על פני הזמן מקורם בהפסדים שצובר העסק. בהחלט ייתכן כי אלו נובעים מצמיחתו של עסק בריא לחלוטין. ע"מ לקבוע את המצב לאשורו נדרש ניתוח מקצועי ויסודי. באים הידע הנדרש אצל בעלי העסק, מומלץ מאוד לצורך כך להיעזר בשירותיו של יועץ עסקי מנוסה אשר בזמן קצר ובעלויות נמוכות יוכל לנתח את מצב העסק לאשורו.

מודעות פרסומת

אין תגובות to “מצב הבנק כשיקוף של מצב העסק”

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: