מהי נקודת האיזון?

אחד מהפרמטרים החשובים ביותר שעל מנהל כל עסק לדעת ואליו עליו להתייחס הוא פרמטר נקודת האיזון. כשמה כן היא, נקודת האיזון מהווה למעשה את הסכום שעל העסק לייצר (להכניס) על מנת לאזן את הוצאותיו עם הכנסותיו.

בעוד במשק בית החישוב פשוט מאוד שכן סכימת ההוצאות השוטפות תהווה במדויק את הערך של נקודת האיזון, הרי שבעסק המצב שונה.
השוני נובע מעצם העובדה שיצירת ההכנסה בעסק דורשת לרוב משאבים ישירים, דהיינו כאלו שנדרשים כפונקציה ישירה למכירות בפועל. לפיכך, ככל שרמת ההכנסות תגדל הרי שסכום ההוצאות המשתנות יגדל גם הוא.

הדוגמאות לכך רבות. מפעל המייצר מוצרי פלסטיק ירכוש את חומרי הגלם לייצור לצורך כך ואלו ישמשו (בין היתר) כהוצאה משתנה. חנות נעלים תרכוש את הסחורה כפונקציה ישירה של המכירות. מפעל גלידה ירכוש את מוצרי היסוד להכנתם ואלו יהוו הוצאה ישירה.
ההוצאות הישירות הינן לפיכך הוצאות משתנות, דהיינו הן נקבעות כפונקציה של המכירה בפועל.

ניקח לדוגמא את אותה חנות נעליים ונניח לצורך הפשטות כי היא מציעה סוג אחד של נעליים אותן היא רוכשת מספקיה במחיר של 100 ₪ ומוכרת לקהל לקוחותיה במחיר של 250 ₪. נניח עוד כי סך ההוצאות הקבועות להפעלת החנות, שכר דירה, השכר לעובדים וכל ההוצאות הנלוות מסתכמות לכדי 90,000 ₪ בחודש.
את הרווח הגולמי נחשב כיחס שבין סך הרווח הגולמי (מחיר המכירה פחות העלות הישירה) למחיר המכירה. במקרה שלנו יעמוד הרווח הגולמי על 60% (רווח גולמי של 150 ₪ מחולק במחיר המכירה – 250 ₪). המשמעות היא שכל שקל מכירה יכניס רווח גולמי של 60 אגורות אשר ישמשו בראש ובראשונה לצורך תשלום ההוצאות הקבועות ולאחר מכן לרווח.

חישוב נקודת האיזון כעת הוא פשוט וקל והוא יחושב לפי היחס שבין סך ההוצאות הקבועות (90,000 ₪) לרווח הגולמי שמספק כל שקל מכירה (0.6 ₪), דהיינו נקודת האיזון תעמוד על 150,000 ₪ בחודש, וזה בדיוק הסכום שעל החנות למכור בכל חודש על מנת לאזן את הוצאותיה עם הכנסותיה. מעבר לסכום זה, כל שקל הכנסה יתרום 0.6 ₪ לרווח.

אם נגדיר את הרווח הגולמי ב- X (באחוזים) ואת סך ההוצאות החודשיות הקבועות ב- Y (בשקלים), הרי שנקודת האיזון תחושב לפי היחס Y/X. במציאות התחשיב עשוי להיות מסובך הרבה יותר בשל ריבוי סוגי המוצרים ומבצעי ההנחות, ריבוי הספקים, הצורך להתייחס לשינויים במלאי ועוד, ולפיכך מומלץ להיעזר בשירותי ייעוץ עסקי לצורך ביצוע התחשיב.

מודעות פרסומת

2 תגובות to “מהי נקודת האיזון?”

  1. יניב שלום,
    האם ממחיר המכירה צריך להוריד את המע"מ?
    לילך


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: