כמה עולה להקים עסק?

בתכנון של עסק חדש ישנם מספר פרמטרים אשר יש לשים עליהם את הדעת. לאחר שהגדרנו את מהות העסק, קהל היעד שאליו הוא פונה, הסביבה העסקית שבה יפעל וערוצי השיווק והמכירה ולאחר שהגדרנו את השלבים שהעסק צפוי לעבור עד להגעתו למצב היציב ולנקודת האיזון, נותר לנו לבחון ולנתח את התוצאות הצפויות במצבי הטבע השונים.

תוכנית עסקית

לכל מהלך התכנון הזה אנו קוראים תוכנית עסקית. תוכנית עסקית תקפל בתוכה את כל התשובות לשאלות אלו ולעוד רבות אחרות, וכמו כן תציג לפנינו את הפוטנציאל הפיננסי מחד והסיכונים הפיננסיים מאידך, הטמונים בעסק.
פרמטר חשוב ומהותי בתוך מכלול החישובים הוא סכום ההשקעה הנדרש. סכום ההשקעה שיידרש לצורך הקמת עסק מורכב ברמה העקרונית משני מרכיבים:

  1. השקעות שתידרשנה בדרך כלל בשלב הראשון להקמה (חלקן לעיתים בשלבים מאוחרים יותר, וגם אותן יש לקחת בחשבון) לצורך ייסוד הישות המשפטית (חברה בע"מ, עוסק מורשה, שותפות וכדו'), שכירת משרדים והתאמתם, רכישת ציוד, רכבים, ריהוט משרדי, מחשבים, הקמת אתר אינטרנט, הפקת חומרי דפוס, רכישת תוכנות ניהול וכדו'. מרכיב השקעות זה פשוט יחסית לחישוב. כל שנדרש הוא לרכז את כל רשימת הקניות הנדרשת, לקבל הצעות מחיר ולבחור את התכולות המתאימות ביותר עבור העסק.
  2. המרכיב השני הינו ההון החוזר והוא מהווה את המרכיב המורכב יותר לחישוב, אשר רמת השונות שלו עשויה להיות גדולה מאוד ולהגיע לעיתים למאות אחוזים. ההון החוזר מהווה את הסכום שיידרש לצורך הפעלת העסק עד הגעתו לנקודת האיזון – השלב שבו העסק מקיים את עצמו בעצמו, דהיינו השלב שבו הכנסותיו עולות על הוצאותיו.

 הסכום הנדרש להון חוזר

ההון החוזר מהווה למעשה את התוצאה החישובית של כל התוכניות, ההערכות והתחזיות שלנו ביחס לאופן התנהלות העסק מחד (וכנגזרת מזה – מבנה ההוצאות) ותוכנית השיווק והמכירות (וכנגזרת מזה – צפי ההכנסות) מאידך, על פני התקופה החל ממועד ההקמה בפועל ועד המעבר לאיזון.
אולם לא די בכך. לגורם האשראי יש השפעה מהותית על אופי תזרים המזומנים וכנגזרת מכך על צורכי ההון החוזר. מדיניות האשראי תבוא לידי ביטוי בעיקר (אך לא רק) בתנאי התשלום אותם נשלם לספקים ותנאי התשלום לפיהם נגבה את התקבולים מלקוחות.
בעוד מרכיב ההוצאות קל יחסית לחישוב, הרי שאת צפי המכירות הרבה יותר קשה לאמוד. כל שינוי באחד מאלו עשוי להשפיע באופן מהותי ומשמעותי על הסכום שיידרש.

לסיכום

ולכן, בתכנון ההשקעה הנדרשת יש לקחת בחשבון את מכלול השימושים (השקעות והון חוזר) הנדרשים וכמו כן לקחת מקדמי ביטחון למצבי טבע בהם ההון החוזר שיידרש יהיה גבוה מהמתוכנן. תוכנית עסקית מקצועית אמורה לשקף נתונים אלו.

מודעות פרסומת

אין תגובות to “כמה עולה להקים עסק?”

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: