תוכנית עסקית לקראת המראה

מטרת תוכנית עסקית היא לסייע בגיבוש ותכנון עסק חדש על השלבים שבו. אני בדרך כלל נוהג לאפיין ולזהות שלושה שלבים בהתפתחות של עסק חדש:

  • שלב ההקמה – השלב שבו רב הנסתר על הגלוי. רמת הסיכון היא הגבוהה ביותר שכן כל הפרמטרים מבוססים על תכנון וחישוב תיאורטי והם אינם מסתמכים על פעילות בשטח.
  • שלב ההרצה – שלב ההתפתחות העיקרי שבו העסק עובר משלב ההקמה לשלב הבשלות, לאחר שצבר את הלקוחות הראשונים, הקים והפעיל מערכת תפעולית ולוגיסטית וייסד קשרים עם העולם החיצון (ספקים, בנקים, שותפים עסקיים וכדו').
  • שלב הבגרות – השלב שבו העסק נכנס למסלול היציב ועתה מוטלת עליו המשימה להמשיך להתפתח (להגדיל מכירות, להרחיב תחומי פעילות) ולהתייעל (להגדיל רווחיות). בשלב הזה העסק אמור להימצא ברווח, ולייצר הכנסות מעבר לנקודת האיזון בממוצע.

חשיבותה של תוכנית עיסקית לעניות דעתי, באה לידי ביטוי בעיקר בשלב הראשון והמסוכן מכולם – שלב ההקמה. לשלב הזה אני נוהג להתייחס בדומה לשלב ההמראה של מטוס וזאת לנוכח הדמיון הרב במאפיינים של השניים.
בטרם ממריא המטוס לאוויר (בטרם מתחיל העסק לפעול) חייבות להתבצע מספר פעולות של בדיקה ותכנון מקדמיים לצורך וידוא היערכות נכונה של המטוס והטייס לטיסה. בכלל זה ייבדקו מערכות הטיסה וההגאים, ייבדק צפי מזג האוויר לכל נתיב הטיסה המיועד ויבוצעו חישובי דלק ומשקל ואיזון. כל אלו קריטיים להצלחת המטוס במשימה – הבאת הנוסעים בו למחוז חפצם בשלום ובבטחה.
כשם שלא יעלה על הדעת לעלות לטיסה מבלי לעבור ביסודיות על כל שלבי הבדיקה והתכנון, כך ובאותה מידה לא יעלה על הדעת לייסד עסק חדש מבלי לגבש תוכנית פעולה מסודרת ומובנית, להיערך מראש לצפוי לקרות ומבלי לתכנן את הפעולות שתינקטנה בכל מצבי הטבע הצפויים.

תכנון יסודי, מקצועי ומכוון של המיזם המיועד במסגרת של תוכנית עסקית יפחית באופן משמעותי את הסיכון לכישלון ויהווה סימן להתוויית הדרך.

מודעות פרסומת

אין תגובות to “תוכנית עסקית לקראת המראה”

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: